Quantitative Aptitude DI
Nov 07 2020
Here we are providing new series of Quantitative Aptitude Questions for upcoming exams, so the aspirants can practice it on a daily basis.
Study the following information carefully and answer the questions given below.
The given table shows the five persons to covered the distance and total time taken by the journey.
1) the time taken by the Bala to covered the distance 60% of the time taken by Divya, then find the distance covered by Bala?
A) 400 km
B) 500 km
C) 600 km
D) 800 km
E) None of these
2) If time taken by Esai to covered the journey is 18 hours and the speed of Divya is 50% more than the speed of Esai, then what is the ratio of the distance covered by Divya to Sharu?
A) 7:1
B) 6:1
C) 8:3
D) 9:2
E) None of these
3) If the total journey is 2960 km and the ratio of the distance travelled by Bala to Divya is 3:4 and the speed of Bala is 25% more than the speed of Divya, then find the time taken by Bala to cover the distance?
A) 12 hours
B) 15 hours
C) 18 hours
D) 20 hours
E) None of these
4) If the speed of Bala and Divya in the ratio of 6:7 and the time taken by Arul to cover the distance is 20% more than the time taken by Sharu. Ratio of the time taken by Sharu and Bala is 2:3 and the ratio of the time taken by Bala and Esai is 5:6. If the ratio of the speed of Divya to Arul is 6:5, then what is the average speed of whole journey in all the persons together?
A) 33.6 kmph
B) 35.8 kmph
C) 32.8 kmph
D) 31.5 kmph
E) None of these
5) If the distance covered by Divya is 450 km and the time taken by Sharu to covers the distance is 7 hours less than Arul, then speed of Divya is what percent of the speed of Sharu?
A) 54%
B) 48%
C) 36%
D) 24%
E) None of these
Answers :
1) Answer: C
Speed of Arul = 420/12 = 35 kmph
Speed of Bala = 35 + 5 = 40 kmph
Time taken by Bala = 25 * 60/100 = 15 hours
Distance covered by Bala = 15 * 40 = 600 km
2) Answer: D
Speed of Esai = 540/18 = 30 kmph
Speed of Divya = 150/100 * 30 = 45 kmph
Distance covered by Divya = 45 * 25 = 1125 km
Required ratio = 1125:250
= 9:2
3) Answer: B
Distance covered by Bala and Divya = 2960 – 420 – 250 – 540 = 1750
Distance covered by Divya = 1750 * 4/7 = 1000 km
Distance covered by Bala = 1750 * 3/7 = 750 km
Speed of Divya = 1000/25 = 40 kmph
Speed of Bala = 40 * 125/100 = 50 kmph
Required time = 750/50 = 15 hours
4) Answer: A
Time taken by Arul = 12 hours
Time taken by Sharu = 100/120 * 12 = 10 hours
Time taken by Bala = 3/2 * 10 = 15 hours
Time taken by Esai = 6/5 * 15 = 18 hours
Speed of Arul = 420/12 = 35 kmph
Speed of Divya = 6/5 * 35 = 42 kmph
Speed of Bala = 6/7 * 42 = 36 kmph
Speed of Sharu = 250/10 = 25 kmph
Speed of Esai = 540/18 = 30 kmph
Average speed = (35 + 42 + 36 + 25 + 30)/5
= 33.6 kmph
5) Answer: C
Speed of Divya = 450/25 = 18 kmph
Time taken by Sharu = 12 – 7 = 5 hours
Speed of Sharu = 250/5 = 50 kmph
Required percentage = 18/50 * 100 = 36%