 ## Payment Processing... # Quantitative Aptitude DI - Nov 25 2020

Here we are providing new series of Quantitative Aptitude Questions for upcoming exams, so the aspirants can practice it on a daily basis.

Study the following information carefully and answer the questions given below.

The given table shows the number of employee works in three different companies in five different months. The given table shows the percentage of male employees in A in three different departments. 1) The number of female HR employees in C in March is 25% more than the number of female HR employees in A in March. Number of male HR employees in C in March is what percent of the number of male HR employees in A in March?

A) 130.45%

B) 135.52%

C) 145.71%

D) 140.25%

E) 149.25%

2) If the number of female IT employees in C in June is 10% more than the number of female IT employees in A in June and the number of female IT employees in C in July is 40% of the total number of IT employees in C in July. Find the percentage decrease in the number of female IT employees in C from June to July?

A) 19.69%

B) 20.45%

C) 21.56%

D) 18.72%

E) 15.93%

3) What is the total number of female Sales employees in A in all the months together?

A) 16360

B) 17470

C) 16370

D) 17370

E) 15370

4) Out of 60% of total number of HR employees in B in March are regular employees and out of 40% of the total number of sales employees in A in April are regular employees. What is the difference between the regular HR employees in B in March and the regular sales employees in A in April?

A) 580

B) 630

C) 690

D) 530

E) 490

5) Out of 40% of the total number of sales employees in B in July are female and out of 25% of the total number of sales employees in C in April are female. What is the ratio of female sales employees in B in July to the number of female sales employees in C in April?

A) 87:49

B) 89:45

C) 96:47

D) 81:43

E) None of these

Answers :

1) Answer: B

Number of female HR employees in A in March = 60/100 * 7600 = 4560

Number of male HR employees in A in March = 40/100 * 7600 = 3040

Number of female HR employees in C in March = 125/100 * 4560 = 5700

Number of male HR employees in C in March = 9820 – 5700 = 4120

Required percentage = 4120/3040 * 100 = 135.52%

2) Answer: A

Number of female IT employees in A in June = 7500 * 48/100 = 3600

Number of female IT employees in C in June = 3600 * 110/100 = 3960

Total number of IT employees in C in July = 7950

Number of female IT in C in July = 40/100 * 7950 = 3180

Required percentage = (3960 – 3180)/3960 * 100 = 19.69%

3) Answer: D

Number of female sales employees in A in march = 65/100 * 6200 = 4030

Number of female sales employees in A in April = 40/100 * 5550 = 2220

Number of female sales employees in A in May = 45/100 * 4800 = 2160

Number of female sales employees in A in June = 56/100 * 6500 = 3640

Number of female sales employees in A in July = 70/100 * 7600 = 5320

Required total = 4030 + 2220 + 2160 + 3640 + 5320 = 17370

4) Answer: C

Total number of HR employees in B in March = 4850

Regular HR employees in B in March = 60/100 * 4850 = 2910

Total number of sales employees in A in April = 5550

Regular sales employees in A in April = 40/100 * 5550 = 2220

Required difference = 2910 – 2220 = 690

5) Answer: A

Total number of sales employees in B in July = 8700

Number of female sales employees in B in July = 40/100 * 8700 = 3480

Total number of sales employees in C in April = 7840

Number of female sales employees in C in April = 25/100 * 7840 = 1960

Required ratio = 3480:1960

= 87:49