# Quantitative Aptitude DI - **Oct 16 2020**

Here we are providing new series of Quantitative Aptitude Questions for upcoming exams, so the aspirants can practice it on a daily basis.

**Direction (1-5): Study the following data carefully and answer the questions:**

A good train started with station A with some goods loaded in the train. It passed through stations B, C, D, E and reaches at station F. Some goods from the train is de-loaded from train at stations B, C, D, E and F. Station F is not destination station of the train, it goes after station F with remaining good in it.

Funnel chart given below shows the amount of goods de-loaded at five different stations.

**Note 1: **Remaining quantity of goods in the train when it reaches to station D is 350 kg.

**Note 2: **Speed of train when at starts from station A is 40 km/h and its speed increased by 0.2 km/h after de-loading of every 1 kg of goods.

**1) ****T****he speed of train when it leaves station C ****is how much percentage increased the**** speed when it leaves station A?**

a) 90%

b) 75%

c) 65%

d) 45%

e) 50%

**2) What is the ratio of sum of total quantity of goods de-loaded at stations D, E and F together to the total quantity of goods loaded at station A?**

a) 18: 23

b) 17: 24

c) 15: 22

d) 11: 19

e) 6: 13

**3) What is the difference between total quantity of goods de-loaded at stations B, C and Dtogether and total quantity of goods de-loaded at stations E and F together?**

a) 60 kg

b) 20 kg

c) 45 kg

d) 30 kg

e) 40 kg

**4) If at station D, 144 kg more goods de-loaded, then new speed of train when it leaves station D will be what percent of its original speed when it leaves that station?**

a) 132%

b) 128%

c) 164%

d) 120%

e) 108%

**5) What is the average of total quantity of goods de-loaded at four stations B, C, E and F together?**

a) 80 kg

b) 87.5 kg

c) 82.5 kg

d) 72.5 kg

e) 67.5 kg

**Answers: **

**Directions (Q. 6 - 10):**

Total loaded at station A = ‘a’ kg

Goods de-loaded at station B = 1/6 of a = a/6

Remaining goods = a - (a/6) = 5a/6

Goods de-loaded at station C = 12.5% of 5a/6 = 5a/48

Remaining goods = a - (a/6) - (5a/48) = 350

(48a - 8a - 5a) / 48 =350

**a = 480**

Total quantity of goods loaded at station A = a = 480 kg

Goods de-loaded at station B = a/6 = 80 kg

Goods de-loaded at station C = 5a/48 = 50 kg

Goods de-loaded at station D = ‘x’ kg

Goods de-loaded at station E = ‘x + 40’ kg

Goods de-loaded at station F = 50 + 10 = 60 kg

Remaining goods when left station F = 350 – x – (x + 40) – 60 = 10

2x = 240

**x = 120**

Goods de-loaded at station D = x = 120 kg

Goods de-loaded at station E = x + 40 = 160 kg

Table given below shows the quantity of goods de-loaded from train and speed of train when it leaves a station after de-loading the goods:

**1) Answer: C**

Speed of train when it leaves station A = 40 km/h

Speed of train when it leaves station C = 66 km/h

Difference = 66 – 40 = 26 km/h

Required percent = (6/40) * 100

= 65%

**2) Answer: B**

Total quantity of goods de-loaded at stations D, E and F together

= 120 + 160 + 60 = 340 kg

Total quantity of goods loaded at station A = 480 kg

Required ratio = 340: 480 = 17: 24

**3) Answer: D**

Total quantity of goods de-loaded at stations B, C and D together

= 80 + 50 + 120 = 250 kg

Total quantity of goods de-loaded at stations E and F together

= 160 + 60 = 220 kg

Required difference = 250 – 220 = 30 kg

**4) Answer: A**

Since, 144 kg more goods de-loaded.

Increment in the speed of train when it leaves station D = (0.2 * 144) = 28.8 km/h

New speed of train when it leaves station D = 90 + 28.8 = 118.8 km/h

Required percent = (118.8/9) * 100

= 132%

**5) Answer: B**

Total quantity of goods de-loaded at stations B, C, E and F together

= 80 + 50 + 160 + 60 = 350 kg

Required average = 350/4 = 87.5 kg