# Quantitative Aptitude DI - **Sep 30 2020**

Here we are providing new series of Quantitative Aptitude Questions for upcoming exams, so the aspirants can practice it on a daily basis.

**Direction (1-5): Read the following information carefully and answer the given questions:**

The total number of students in four different colleges A, B, C and D is 9160 and the college has four different departments-CSE, EEE, ECE and Mech. The total number of students in ECE departments of all the colleges is 440.

**A:** The ratio of the number of students studies in EEE and ECE department is 10:1 and the CSE department has six times as much student as Mech. The total number of students is 3200 and the ratio of the number of students in Mech in A to the number of students in Mech C in is 2:1.

**B:** The number of students in CSE department is 160 which is double that of the number of students in ECE and the ratio of the number of students in CSE department to number of the students in Mech is 4:1. The ratio of the number total number of students in B to number students in EEE is 57:50.

**C:** The numbers student in CSE department is 25% less than that of the number of students in CSE in B. The ratio of the number of students in EEE to the number of students in EEE in B is 4:5. The ratio of the students in ECE and in Mech is 2:1 and the total number of students in C is 1840.

**D:** The ratio of the number of students in CSE and the total number of students in CSE in A is 1:3 and the ratio of the number of students in EEE and Mech is 40:1.

**1) What is the ratio of the total number of students in CSE departments in all the colleges together to the total number of students in Mech departments in all the colleges together?**

**A**.7:1

**B**.11:2

**C**.23:5

**D**.25:6

**E**.None of these

**2) What is the difference between the number of students in EEE in C and the number of students in ECE in A?**

**A**.1360

**B**.1280

**C**.1190

**D**.1420

**E**.None of these

**3) The number of students in EEE in C is approximately what percent of the number of total number of students in C in all the departments together?**

**A**.90%

**B**.87%

**C**.93%

**D**.84%

**E**.None of these

**4) What is the average of the number of students in EEE in all the colleges together?**

**A**.1800

**B**.1900

**C**.2000

**D**.2100

**E**.None of these

**5) Total number of students in CSE in all the colleges together is approximately what percent of the total number of students in B in all the departments together?**

**A**.40%

**B**.35%

**C**.45%

**D**.30%

**E**.None of these

**Answers :**

**Directions (1-5):**

B:

CSE=160

ECE=160/2=80

Mech=1/4 * 160=40

Total number of students=57x

CSE + ECE + Mech + EEE=57x

EEE=50x

160 + 80 + 40 + 50x=57x

7x=280

x=40

Total number of students=57 * 40=2280

EEE=50 * 40=2000

C:

CSE=75/100 * 160=120

EEE=4/5 * 2000=1600

Total students=1840

Remaining students=1840 – 1600 -120=120

ECE=2/3 * 120=80

Mech=1/3 * 120=40

A:

Total=3200

Mech=2/1 * 40=80

CSE=6 * 80=480

Remaining students=3200 – 80 – 480=2640

EEE=10/11 * 2640=2400

ECE=1/11 * 2640=240

D:

CSE=1/3 * 480=160

ECE=440 – 240 – 80 – 80=40

Total students=9160 – (3200 + 1840 + 2280)=1840

160 + 40 + 40x + x=1840

41x=1640

x=40

EEE=40 * 40=1600

Mech=40

**1) Answer: C**

Required ratio=(480 + 160 + 120 + 160):(80 + 40 + 40 + 40)

=920:200

=23:5

**2) Answer: A**

Difference=1600 – 240=1360

**3) Answer: B**

Required percentage=1600/1840 * 100=87%

**4) Answer: B**

Average=(2400 + 2000 + 1600 + 1600)/4=1900

**5) Answer: A**

CSE=480 + 160 + 120 + 160=920

Required percentage=920/2280 * 100=40%