Payment Processing...

Quantitative Aptitude DI - Oct 02 2020

Here we are providing new series of Quantitative Aptitude Questions for upcoming exams, so the aspirants can practice it on a daily basis.

Directions (1-5): Study the following information carefully and answer the given questions.

There are 3000 foreign tourist (Male + Female) went for some important places in India. The places are Brihadeeswara temple, Tajmahal, QutubMinar and India gate. The percentage of total tourist went for Brihadeeswara temple and Tajmahal is 22 % and 15 % respectively. The ratio of total tourist went for QutubMinar and India gate is 5: 4. Total number of male tourist went for Qutubminar is 56 % of total tourist went for QutubMinar. The total male tourist went for India gate is same as total female tourist went for QutubMinar. Total male to that of female tourist went for Tajmahal is 4: 5. Total male tourist went for Brihadeeswara temple is 22 more than the total female tourist went for India gate.

Find the difference between the total male tourist went for Brihadeeswara temple to that of total female tourist went for QutubMinar?

A.55

B.48

C.36

D.62

E.None of these

Find the ratio between the total tourist went for India gate to that of total male tourist went for Tajmahal?

A.21: 5

B.17: 8

C.35: 19

D.42: 25

E.None of these

Find the difference between the average number of male tourist to that of female tourist went for all the given places together?

A.68

B.72

C.75

D.80

E.None of these

Total male tourist went for QutubMinar and India gate together is approximately what percentage of total number of female tourist went for Brihadeeswara temple and Tajmahal together?

A.206 %

B.185 %

C.172 %

D.224 %

E.274%

Total female tourist went for QutubMinar and India gate together is what percentage more/less than total people went for Tajmahal and QutubMinar together?

A.26 % more

B.26 % less

C.44 % less

D.44 % more

E.12 % more

Answers :

Directions (1-5):

Total tourist = 3000 (Male + Female)

Total tourist went for Brihadeeswara temple = 3000*(22/100) = 660

Total tourist went for Tajmahal temple = 3000*(15/100) = 450

The ratio of total tourist went for QutubMinar and India gate = 5: 4

Total tourist went for QutubMinar and India gate

= > 3000 – (660 + 450)

= > 3000 – 1110 = 1890

Total tourist went for QutubMinar = 1890*(5/9) = 1050

Total tourist went for India gate = 1890*(4/9) = 840

Total number of male tourist went for Qutubminar

= > 1050*(56/100) = 588

Total number of female tourist went for Qutubminar

= > 1050 – 588 = 462

The total male tourist went for India gate = The total female tourist went for QutubMinar = 462

The total female tourist went for India gate = 840 – 462 = 378

Total male to that of female tourist went for Tajmahal = 4: 5

Total male tourist went for Tajmahal = 450*(4/9) = 200

Total female tourist went for Tajmahal = 450 – 200 = 250

Total male tourist went for Brihadeeswara temple

= > 22 + Total female tourist went for India gate

= > 22 + 378 = 400

Total female tourist went for Brihadeeswara temple

= > 660 – 400 = 260

1) Answer: D

The total male tourist went for Brihadeeswara temple = 400

The total female tourist went for QutubMinar = 462

Required difference = 462 – 400 = 62

2) Answer: A

The total tourist went for India gate = 840

The total male tourist went for Tajmahal = 200

Required ratio = 840: 200 = 21: 5

3) Answer: C

The average number of male tourist went for all the given places together

= > (400 + 200 + 588 + 462)/4 = 1650/4

The average number of female tourist went for all the given places together

= > (260 + 250 + 462 + 378)/4 = 1350/4

Required difference = (1650/4) – (1350/4) = (300/4) = 75

4) Answer: A

Total male tourist went for QutubMinar and India gate together

= > 588 + 462 = 1050

Total number of female tourist went for Brihadeeswara temple and Tajmahal together

= > 260 + 250 = 510

Required % = (1050/510)*100 = 205.88 % = 206 %

5) Answer: C

Total female tourist went for QutubMinar and India gate together

= > 462 + 378 = 840

Total people went for Tajmahal and QutubMinar together

= > 450 + 1050 = 1500

Required % = [(1500 – 840) / 1500]*100 = 44 % less